Pirmā vēstule

Pārfrāzējot Gustavo pirms vairāk nekā 20 gadiem rakstīto, – sociālie mediji Latvijā ir šobrīd ieņēmuši tādu nepareizu virzienu. Viņš gan to rakstīja par hip-hopu, ar ko tagad viss kārtībā. Bet ar sociālajiem medijiem gan ir, kā ir.

Man ļoti patika tviteris tā agrīnajā veidolā – atceros, biju sekojis apmēram 100 cilvēkiem, un viss, ko viņi rakstīja, nonāca manā ziņu lentē. Es biju izvēlējies, ko gribu lasīt, un man bija ērts rīks, kas ļāva to darīt. Jau būsiet pamanījuši, ka šobrīd tas vairs īsti tā nestrādā – lieli sociālie mediji pārtop par reklāmu algoritmu kopu, kurā, publicējot kādu informāciju, tā bieži it nemaz nesasniedz lasītāju, pat ja lasītājs ir uz to “parakstījies”. Šāda realitāte man kā pagrīdes mūziķim ir nelabvēlīga, jo es gribu, lai jūs – draugi un klausītāji – esat lietas kursā par jaunām dziesmām, ierakstiem, koncertiem, pasākumiem un citām lietām.

Domājot par labākas komunikācijas iespējām, es nonācu pie vēstules. Tā nesasniegs jūs vēlāk tikai tāpēc, ka iepriekšējo nebijāt atzīmējuši ar “zvaigznīti”, to nepārdēvēs par “X” un nepadarīs par maksas pakalpojumu. Tikai tīra komunikācija, es un jūs.

Kas šīs vēstules būs?

  1. Veids, kā varu jūs informēt par būtisko. Vēlos, lai tieši vēstules kļūtu par pirmo saziņas rīku, ko izmantoju, kad man ir kādi jaunumi; attiecīgi – šeit noteikti atradīsit to, kas citur vēl nebūs, un, protams, arī pilnīgi ekskluzīvas lietas (piemēram, atlaižu kodus Veikalam vai ielūgumus uz slēgtu koncertu tikai “Sku vēstuļu” abonentiem; kā dziedājis klasiķis – kāpēc gan ne?).

Es, protams, neuzbāzīšos jums ar katru sīkumu. Vēstules tiks izsūtītas mēneša pirmajā datumā un tad, ja ir kāda lielāka lieta.

  1. Iespējams, šīs vēstules būs arī savdabīgas studijas piezīmes. Redziet, viens no iemesliem, kāpēc es tik ļoti mīlu hip-hopu, ir darba process – kā no burtiņiem saliekas vārdi, kas pārveidojas teikumos un rindās, kas kā vokāls ienāk muzikālajā pavadījumā, kur savijas ar citiem instrumentiem un pārtop par dziesmu. Tajā ir kaut kas ļoti skaists, un reizēm par to ir vēlme pastāstīt.

Tas, ko mēģinu pateikt ir, – “Sku vēstules” noteikti nebūs ierasts newsletter formāts ar mērķi iegūt jūsu klikšķi; tā drīzāk būs jēdzīga komunikācijas forma ar pievienoto vērtību. Un, iespējams, arī –

  1. Vieta stāstiem. Nu, piemēram, –

Struktūra un brīvība

Reiz kādā nodarbībā itāļu futbola treneris Arrigo Saki un nīderlandiešu spēlētājs Marko van Bastens noslēdza derības. Treneris teica: “Marko, es paņemšu četrus aizsargus, bet tu izveido komandu no 10 futbolistiem pēc sava ieskata, vārtsargu jums nevajadzēs. Tikko mēs atņemsim bumbu, izsitīsim to jūsu laukuma pusē, lai varat vēlreiz sākt uzbrukumu. Ja 15 minūtēs spēsit gūt kaut vienus vārtus, būsiet uzvarējuši.”

Viņi nespēja. Saki saviem futbolistiem bija sniedzis vērtīgu mācību – četri organizēti spēlētāji var būt spēcīgāki par 10 spēlētājiem, kas vienkārši improvizē. Starp citu, 1989. gadā viņu komanda uzvarēja Čempionu līgas finālā, kurā van Bastens guva divus vārtus, un gadu vēlāk viņiem šo trofeju izdevās arī aizstāvēt.

Kā tas viss strādā?

Šīs vēstules jūs saņemat, pateicoties WordPress un Jetpack rīkiem. Šāda kombinācija, kurā WordPress (bloga) ieraksti automātiski pārtop par e-pasta vēstuli, ir salīdzinoši jauna lieta, vismaz tik lietotājam ērtā salikumā.

Jetpack veidotāji savu produktu ir iecerējuši kā alternatīvu jau esošajiem – Substack (ko izmanto mans draugs ansis), Ghost un citiem.

Visas “Sku vēstules” būs pieejamas arī kā publiski ieraksti, kas pastāvīgi mājos vietnē vestules.skutelis.lv. Nospiežot “Subscribe” (jeb “Abonēt”), jūs katru jaunu ierakstu saņemsiet kā e-pasta vēstuli.

Cēsis!

Noslēgumā – rīt kopā ar Dj Vinvinu būšu Cēsīs, kur mēs piedalīsimies Cēsu novada Jauniešu dienā. Uz skatuves Rožu laukumā kāpsim plkst. 20.00 ar jaudīgu un nedaudz melanholisku programmu (kaut kas no “Jā”, kaut kas no “Siltuma”). Ceru satikt!

Tuvojas rudens un lieli darbi.

Ar cieņu un mīlestību,
Sku