Talantīgais misters Sku

Labrīt, labvakar.

Aprīlī mani apzaga. Krāpnieki piesavinājās manu vārdu un profila bildi un uztaisīja veselus trīs viltotus jeb fake “Feisbuka” kontus. Esot rakstījuši dīvainus piedāvājumus klausītājiem, tos meklējot manā īstajā “Feisbuka” profilā. Pretīgi.

Man ir trīs īsi komentāri par šo situāciju:

Informatīvais. Pirmkārt, es nekad nerakstīšu jums privātas vēstules/ziņas neglītā latviešu valodā ar lūgumiem “čau bračiņ vari pārskaitīt mazliet dolārs” un tamlīdzīgi. Es ceru, ka saprotat un jūtat, ka mūsu komunikācija tiek īstenota pilnīgi citā reģistrā, bez kaut kādiem “bla bla bla”. Tomēr atgādinu – ja kādreiz rodas šaubas par, nezinu, manu dziesmu autentiskumu (aprīlī, piemēram, parādījās vairāki it kā Kendrika Lamāra singli, kurus patiesībā veidojis mākslīgais intelekts) vai koncertu grafiku, tad ziniet, ka visa oficiālā informācija vienmēr ir manā mājaslapā skutelis.lv. Turpat arī atradīsit saites uz maniem īstajiem profiliem soctīklos (piemēram, “Feisbukā” tas ir šis: facebook.com/skutelis). Krāpnieki diemžēl kļūst gudrāki, tāpēc – esiet modri, pārbaudiet lietas. Ja lietojat “Tviteri”, aicinu piesekot Elvim, kurš regulāri atmasko dažādus blēžus, kas uzdarbojas virtuālā vidē: twitter.com/elnormous.

Bezspēcīgais? No savas puses esmu izdarījis visu, ko varēju, lai šo situāciju atrisinātu, aizrakstīju, nepārspīlēju, ap 100 vēstulēm “Feisbukam”, bet – pilnīgi nekāda rezultāta. Šo krāpnieku konti jau vairākas nedēļas (!) joprojām nav bloķēti. “Feisbuk”, nu kā tā? Vai lietotāju drošība tik tiešām ir mazsvarīga? Vai Latvija un Baltija tiešām ir tik neliela “Feisbuka” tirgus daļa, ka par šādiem gadījumiem var nelikties ne ziņas?

Ironiskais. Dienā, kad ar mani sākās visas tās lietas, un vairākas stundas pavadīju, cenšoties situāciju atrisināt, biju sācis skatīties seriālu “Riplijs”. Es ļoti reti skatos seriālus, bet šo biju pat speciāli atzīmējis kalendārā un gaidījis, kad tas parādīsies “Netfliksā”. Seriāls stāsta par puisi, kurš ir identitātes viltošanas meistars un dodas uz Itāliju sameklēt kāda turīga ņujorkieša pazudušo dēlu. Viņš apmuļķo visu pasauli, uzdodoties par kādu citu un laupot cilvēku datus. Lai tur vai kā ar “Feisbuku”, šo seriālu no sirds iesaku noskatīties – tas ir absolūts meistardarbs. Tā pamatā ir amerikāņu rakstnieces Patrīcijas Haismitas romāns “Talantīgais misters Riplijs”, un to arī varat iemest lasīšanas listē, ir tulkots latviski.

Tik tālu par manām aprīļa nedienām. Bez tā visa drīzumā gaidāmi vairāki pasākumi/notikumi, kuros ņemšu dalību un par kuriem nu varu jums oficiāli pastāstīt. Salikšu pa punktiem.

371

Jau 17. maijā Rīgā notiks viena no latviešu pazīstamāko repa batlu jeb cīņu – “371 Battle” – piektās sezonas fināls, un es tur būšu. Nezinu, cik aktīvi/pasīvi jūs sekojat līdzi batlrepam, bet akapellas veidolā tas ir viens no maniem iecienītākajiem žanriem – mēdzu šādas cīņas pat klausīties austiņās, kā citi klausās mūziku.

Par batliem, protams, ir dažādi stereotipi – ka tā ir tāda apsaukāšanās vai mēģinājums pārspēt vienam otru ar rupjībām vien. Reizēm diemžēl gadās arī tā, bet savā labākajā formā repa batls ir izcila sacensība, pretinieka dekonstrukcija un izjaukšana pa gabaliņiem, sišana pa vājākajiem punktiem un pretrunu atklāšana. Pašos labākajos gadījumos tas līdzās verbālam duelim kļūst pat par kaut ko vēl lielāku – aizraujošu polemiku par kultūru un tās vērtībām, ar vārdu kultūra šeit saprotot ne tikai kādu mūzikas žanru vai apakšžanru. (Ja jums tas šķiet interesanti, uzsitiet ziņu, atsūtīšu kādu piemēru no štatu un Kanādas batliem.)

Būšu viens no 371 batla žūrijas dalībniekiem (ja šo lasa kāds no finālistiem – jā, man arī patīk futbola atsauces; ja nopietni, tad tās, protams, neietekmēs vērtējumu). Un vakara noslēgumā kopā ar Dj Vinvinu kāpšu uz skatuves ar nelielu setu, ap 40 minūtēm garu.

Programmu vēl neesmu sagatavojis; šobrīd prātoju par variantiem: vai nu ļoti enerģiski, vai nu kaut ko izteikti pretēji batliem, tas ir, harmoniski un citā frekvencē. Jebkurā gadījumā – jūs jau zināt, ka mēs nekad neuztaisīsim pavirši, un pat mazi seti no mūsu puses ir lieli. Ja batlu formāts jums ir sirdij tuvs, tad vispār bez variantiem – tiekamies tur!

Te ir saite uz biļetēm: ticketshop.lv/lv/events/611.

Kaķi un suņi

Pirms kāda laikam mani uzrunāja Jānis Jansons no “Vagonu zāles” un “Noasa” – uzrunāja, jo ir nepieciešama palīdzība.

Aizkraukles dzīvnieku aizsardzības biedrībai “Felida” ļoti ļoti švaki iet ar naudām, un no šī finansējuma ir atkarīgas kaķu un suņu dzīvības. Tāpēc tiek rīkots labdarības pasākums, kurā visi iegūtie līdzekļi tiks novirzīti biedrības palīdzībai.

Kad un kur? 25. maijā Rīgā, “Noasā”. Pasākumā piedalīsies arī ansis, “Čipsis un Dullais” un dāmu trio “Trīsas”, iespējams, vēl kāds neizsludināts mūziķis. Mans sets nebūs garš, bet noteikti aicinu atnākt – “Felida” nav liela biedrība, turklāt kādu gabalu no Lielās Rīgas. Jūsu ziedojums tiešām ļoti palīdzēs gan glābt dzīvnieku dzīvības, gan uzlabot viņu uzturēšanas apstākļus. Labs plāns sestdienas vakaram.

Šeit ir pasākuma biļetes (kas automātiski ir arī ziedojums): ticketshop.lv/lv/events/6163.

Straume!

Vispār jau tas vēl ir noslēpums. Bet vērīgā lasītāja Aņa šodien padalījās ar bildi, kurā šis fakts nu jau ir iemūžināts kaut kur skaistajās Cēsu ielās, tāpēc droši pačukstēšu arī jums.

Šogad būšu brīnumainajā Latvijas hip-hopa festivālā “Straume”. Uz skatuves kāpšu ar kopīgu koncertprogrammu, ko veidojam ar citiem aizvadītā gada vadošajiem festivāla dalībniekiem: Ozolu, Wiesuli, Odu un goču (kā arī ar viņu alter ego). Saliekot kopā mūsu skatuves vārdu (un vienkārši vārdu) pirmos burtus, ir sanācis dīvains akronīms – “M.O.O.N. $.S.W.A.G.G.”, zem kura ir apslēpts mūsu kopdarbs, kas tiks izpildīts tikai vienu reizi un tikai šīgada “Straumes” festivālā (tā otrās dienas noslēgumā, proti, 6. jūlijā).

Es nezinu, vai man vajag jūs kā īpaši pārliecināt, varu tikai piebilst, ka jūs riskējat palaist garām Latvijas hip-hopa dziesmu svētkus, ja atliksiet biļešu iegādi uz pēdējo brīdi: zeit.lv/hip-hop-festivals-ligatne-straume-2024.

Tas šovakar viss.

Lai jums skaists maijs un uz drīzu tikšanos!

Ar cieņu un mīlestību,
Sku